Rôzne

Prečo koza odpadne?

prečo koza odpadne

Prečo koza odpadne?

Určite ste videli na internete video v ktorom koza odpadne následkom „stresu“. Určité plemená kôz majú teda jednu jedinečnú vlastnosť, ktorá môže vyvolať značné prekvapenie: schopnosť “odpadnúť”, alebo skôr, padnúť do dočasného stuhnutia. Prečo koza odpadne? Poďme to zistiť.

Myotonia Congenita: genetický stav

To prečo koza odpadne sa dá pripísať genetickému stavu nazývanému Myotonia Congenita. Tento stav vedie k tomu, že svaly kôz nemôžu rýchlo relaxovať po kontrakcii. Jednoducho povedané, pri stresovej reakcii sa svaly kôz sa stiahnu a nemôžu sa hneď uvoľniť. To vytvára vzhľad, že koza “odpadla” a uvoľnenie nastane až po určitej chvíli.

Hoci to môže vyzerať divne, tento stav je neškodný pre kozy a nespôsobuje im bolesť ani nepohodlie. Koza skutočne neodpadne v zmysle straty vedomia. Jej svaly sú teda ako sme písali vyššie len dočasne stuhnuté.

 

Genetická zložka

Myotonia Congenita je dedičná, čo znamená, že kozľa môže od matky získať túto vlastnosť. Najznámejším plemenom kôz ktoré vykazuje tento stav sú Tennessee fainting goats, ale môže sa vyskytnúť aj u iných plemien.

Hoci “padanie” kôz vyvoláva obavy, je to úplne normálne a neškodné správanie pre kozy s genetickým stavom Myotonia Congenita. Ako sa ukázalo, niektoré z najzaujímavejších vlastností prírody môžu vzniknúť z nečakaných zdrojov, a padajúce kozy určite patria medzi tieto zaujímavosti.

 

obr - Prečo koza odpadne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *