Rôzne

Ako vyberať kvety do skalky

ako vyberať kvety do skalky

Ako vyberať kvety do skalky

Skalky sú obľúbenou voľbou pre mnohých záhradkárov, pretože ponúkajú jedinečný estetický zážitok a sú ideálne pre rastliny, ktoré uprednostňujú dobre priepustnú pôdu a slnečné podnebie. Pri výbere kvetov do skalky musíte zvážiť ich životné podmienky, estetiku ale aj jednotlivé nároky rastlín.

Prispôsobenie podmienkam

Jedna z prvých vecí na ktoré je potrebné myslieť pri výbere rastlín pre skalku, sú životné podmienky. Nie všetky kvety sú prispôsobené pre rast v skalke. Kvety ktoré sú odolné, mrazuvzdorné a schopné tolerovať chudobné pôdy sú ideálne pre skalky. Môžete sa teda orientovať podľa týchto podmienok. Aké kvety sú teda vhodné do skalky,

Pivonky

Pivonky sú krásne kvety, ktoré sú odolné voči mrazu a rastú dobre na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Sú to dlhoveké rastliny, ktoré môžu prežiť v jednom mieste aj 50 rokov.

Čučoriedky

Čučoriedky sú malé ale odolné rastliny ktoré sa cítia najlepšie na slnečných či polotienistých miestach. Ich nenáročnosť je ideálna pre umiestnenie do skalky. Treba však pri ich výbere dbať na správnu pôdu – pôdu s hodnotou pH 4,2- 5,5. Ideálne je teda použiť čistú rašelinu.

Sedum (skalnička)

Sedum, alebo skalnička, je skupina sukulentov, ktoré sú zvlášť dobre prispôsobené skalnatým podmienkam. Sú tolerantné voči suchu a môžu rásť na chudobnej pôde.

 

obr - Ako vyberať kvety do skalky

Estetika

Dôležitá je tiež estetika skalky. Farba, tvar a výška rastlín sú všetky dôležité aspekty.

Farebná harmónia

Vyberte kvety s farbami, ktoré ideálne ladia s farebnou paletou vašej skalky a vytvárajú vizuálnu harmóniu. Menej je niekedy viac takže odporúčame vybrať niekoľko farieb pre vašu skalku, namiesto širokého spektra farieb ktoré môže pôsobiť chaoticky.

Rozmanitosť tvarov a výšok

Začleňte do svojej skalky kvety rôznych tvarov a výšok. To vytvorí vizuálny záujem, dynamiku a hĺbku v skale. Je dobré dozvedieť sa o rastlinách do skalky viac. Hľadajte informácie o výške vami vybratých rastlín a vhodne ich skombinujte.

Ďalšie tipy

Trvalky versus jednoročné

Zvážte, či chcete použiť trvalky alebo jednoročné kvety. Trvalky vyžadujú menej údržby, ale jednoročné kvety môžu poskytnúť viac farebnej rozmanitosti.

Čas kvitnutia

Pamätajte na čas kvitnutia rôznych rastlín. Ideálne by ste mali mať rastliny, ktoré kvitnú v harmonickom postupnosti, aby ste mali celoročne farebnú skalku.

Záver

Výber kvetov do skalky môže byť vzrušujúcim projektom, ktorý vám umožní vytvoriť krásnu a jedinečnú záhradu. Pamätajte na životné podmienky, estetické preferencie a jedinečné nároky pri výbere rastlín pre vašu skalnatú záhradu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *