Rôzne

Koľko cukru je v Coca-Cole?

koľko cukru je v coca cole

Koľko cukru je v Coca-Cole? Bude to pre vás prekvapenie?

Coca-Cola je jedným z najrozšírenejších a najznámejších značkových nápojov na planéte. Mnohí z nás konzumujú Coca-Colu alebo podobné sladké nápoje ako súčasť nášho bežného stravovania. Ale koľko cukru vlastne tieto nápoje obsahujú a ako to môže ovplyvniť naše zdravie? Kladiete si otázku koľko cukru je v Coca-Cole. Hľadáme odpoveď.

Kolko cukru obsahuje Coca-Cola?

Obsah cukru v Coca-Cole sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej verzie produktu a samozrejme aj veľkosti balenie. Avšak, klasická plechovka Coca-Coly (330 ml) obsahuje približne 35 gramov cukru. Toto je ekvivalent 7 čajových lyžičiek cukru!

Keď sa pozrieme na väčšie objemy, napríklad 500 ml fľaša Coca-Coly obsahuje približne 53 gramov cukru a 2-litrová fľaša obsahuje až 212 gramov cukru.

Tieto čísla nám dávajú istú perspektívu, keď vezmeme do úvahy odporúčané denné množstvá cukru. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby príjem voľných cukrov (cukrov pridaných do jedla a nápojov plus cukrov prirodzene sa vyskytujúcich v mede, sirupoch, ovocných šťavách a koncentrátoch ovocných štiav) neprekročil 10% z celkového denného energetického príjmu. To je približne 50 gramov (alebo 12 čajových lyžičiek) cukru pre dospelú osobu s normálnou hmotnosťou.

Dôsledky konzumácie veľkého množstva cukru

Nadmerný príjem cukru je spojený s mnohými zdravotnými problémami, vrátane obezity, kardiovaskulárnych chorôb, typu 2 diabetu a zubného kazu. Okrem toho konzumácia veľkého množstva sladených nápojov môže viesť k nedostatku výživy keď ľudia prestanú konzumovať dostatočné množstvo iných výživnejších potravín.

Alternatívy k sladeným nápojom

Ak chcete znížiť množstvo cukru, ktoré konzumujete z nápojov, existuje niekoľko alternatív klasickým sladeným nápojom ako je Coca-Cola. Môžete začať s pitím čistej vody, nesladených bylinných čajov alebo minerálnej vody so šťavou z citróna. Je tiež dobré si uvedomiť, že aj mnoho “zdravých” nápojov, ako sú šťavy z ovocia, môže obsahovať veľké množstvo cukru a preto by mali byť konzumované s mierou.

 

obr - Koľko cukru je v Coca-Cole?Záver

Teraz už viete koľko cukru je v Coca-Cole. Určite ale poznáte aj negatívne následky konzumácie cukru v nadmernom množstve. Je dôležité si uvedomiť, koľko cukru konzumujeme vo forme nápojov a pokúsiť sa v rámci možností zvoliť zdravšie alternatívy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *