Rôzne

Koľko bielkovín obsahuje vajce?

koľko bielkovín obahuje vajce

Koľko bielkovín obsahuje vajce a prečo sú vajcia skvelým zdrojom bielkovín

Vajcia sú jedným z najpopulárnejších a najjednoduchších zdrojov bielkovín, ktoré sa ľahko dajú zaradiť do rôznych jedál počas dňa. Sú jedným zo základných pilierov mnohých diét a môžu byť solídnym príspevkom k zdravému a vyváženému stravovaniu. Ako však presne hodnotiť ich obsah bielkovín – a prečo sú pre nás také užitočné?

Obsah bielkovín v jednom vajíčku

Hmotnosť vajcia zohráva významnú úlohu v tom, koľko bielkovín obsahuje. Priemerné celé vajce (veľkosť M), ktoré váži približne 44 gramov, obsahuje okolo 6 až 7 gramov bielkovín. Žĺtok obsahuje približne 2,7 gramov bielkovín a bielok približne 3,6 gramov.

Avšak nie je potrebné konzumovať celé vajce pre získanie bielkovín. Mnoho ľudí konzumuje len bielky vajec, keďže sú bez tuku a cholesterolu a stále poskytujú kvalitné bielkoviny.

Kvalita bielkovín vo vajciach

Nie všetky bielkoviny sú rovnaké a vajcia sú považované za jeden z najlepších zdrojov tzv. “kompletných” bielkovín. Kompletné bielkoviny obsahujú všetkých 9 esenciálnych aminokyselín (tie, ktoré nemôže naše telo samo vytvárať), v správnych proporcionálnych množstvách.

Táto jedinečná vlastnosť robí z vajec vynikajúci stravovací základ pre tých, ktorí sa snažia zvýšiť príjem bielkovín – napríklad pri diétach s nízkym obsahom sacharidov, pre rast svalovej hmoty alebo pre udržanie dobrého zdravotného stavu.

obr - Koľko bielkovín obsahuje vajce?

Ďalšie výhody konzumácie vajec

Okrem obsahu bielkovín sú vajcia bohaté aj na iné živiny, vrátane vitamínov (napr. vitamíny B2, B12, A a E), selénu a fosforu. Žĺtok obsahuje takmer všetky živiny, vrátane vitamínov D a B6, zinku, železa a medi.

Majte na pamäti, že vajcia by nemali byť jediným zdrojom bielkovín vo vašej strave, ale ich pravidelná konzumácia môže byť významným prínosom k zdravému a vyváženému stravovaniu. Výber vajec od sliepok chovaných vo voľnom výbehu môže dokonca zvýšiť obsah omega-3 mastných kyselín a vitamínov.

Vajcia teda ponúkajú bielkoviny vysokej kvality spolu s množstvom dôležitých vitamínov a minerálov, z čoho vyplýva, že môžu byť dôležitou súčasťou vyváženej stravy pre ľudí rôznych vekových skupín a životných štýlov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *