Prečo je vitamín E dôležitý

Prečo je vitamín E dôležitý pre naše telo?

Prečo je vitamín E dôležitý pre naše telo?

Vitamíny a minerálne látky, ktoré prijímame každý deň v potrave sú pre nás veľmi dôležité. Sú dôležité pre správnu stavbu nášho tela, pre správne fungovanie všetkých orgánov a pre energiu, ktorú potrebujeme na každodenné aktivity. Niektoré vitamíny a minerálne látky sú však omnoho dôležitejšie, ako tie ostatné.

Dôvod, prečo sú niektoré vitamíny dôležitejšie, ako tie ostatné, je najmä ten, že ich neprijímame pravidelne v strave a treba ich dopĺňať práve prostredníctvom rôznych doplnkov, tabletiek alebo pomocou zvýšenej konzumácie určitého druhu potravín. Medzi veľmi dôležité vitamíny sa radí aj vitamín E, ktorý má pre naše telo veľmi veľa výhod, o ktoré by sme sa nemali oberať.

 

Informácie o vitamíne E

Vitamín E je vitamín, ktorý sa nachádza v prírode a patrí do skupiny antioxidantov. V tejto kategórií sa nachádzajú aj vitamíny A a C, ktoré sú pre náš organizmus veľmi dôležité. Vitamín E ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa na obnove a raste svalovej hmoty a ďalších tkanív. 
Vďaka tomu, že je antioxidant, perfektne bojuje proti stresu. Vitamín E je rozpustný v tukoch a môže sa ukladať do zásoby v pečeni, srdci či svaloch. Okrem toho v sebe ukrýva až osem rozličných chemických zlúčenín, vďaka čomu je veľmi efektívny v ľudskom tele.

 

Funkcie vitamínu E

Na začiatok by sme vám radi ozrejmili, načo je vlastne vitamín E vhodný a aké sú jeho funkcie.

 1. Vitamín E veľmi dobre podporuje hojenie rán a popálenín, vďaka čomu sa nepekných rán zbavíte veľmi rýchlo a jednoducho
 2. Okrem toho, že pomáha pri hojení rán, kvalitne pracuje aj proti času a omladzuje pokožku
 3. Znižuje únavu
 4. Pre ženy je vitamín E vhodný najmä vtedy, ak majú menštruačné bolesti, ktoré efektívne zmierňuje
 5. Rozširuje cievy vďaka čomu zabraňuje zrážaniu krvi
 6. Bojuje proti stresu
 7. Zvyšuje sexuálnu a fyzickú výkonnosť
  preco je vitamin e dolezity pre nase telo - Prečo je vitamín E dôležitý pre naše telo?

Vitamín E vie však bojovať perfektne aj proti rôznym ochoreniam. Medzi tie najdôležitejšie patria napríklad srdcovo-cievne ochorenia ako je napríklad ateroskleróza (kôrnatenie tepien), infarkt, vysoký krvný tlak či mozgová príhoda. Ak sa chcete týmto ochoreniam vyhnúť, mali by ste staviť na pravidelnú konzumáciu vitamínu E.

Na to, aby sme mohli využiť všetky tieto funkcie, je veľmi dôležité, aby sme vedeli, odkiaľ tento vitamín čerpať. Niektorí ľudia si kupujú výživové doplnky, na ktorých nie je nič zlé, no najlepšie je, ak ho konzumujete v prírodnej forme.

 

Zdroje vitamínu E

 1. Vnútornosti
 2. Žĺtok
 3. Rastlinné oleje
 4. Mäso
 5. Lieskovce
 6. Mandle
 7. Mlieko
 

Všetky vymenované potraviny patria medzi skupinu potravín, ktoré veľmi jednoducho zoženiete v klasických supermarketoch či obchodoch. Takisto sú to potraviny, ktoré jeme na dennej báze, takže si stačí kontrolovať len dostatočný príjem.

To, či máte v tele nedostatok vitamínu E zistíte podľa niekoľkých príčin, ako napríklad zhoršená imunita , poškodenie periférnych nervov, svalov či sietnice. Takisto môžete mať podvýživu, problémy s vylučovaním žlče či genetické poruchy v metabolizme tukov.

 

Denná dávka vitamínu E

Odporúčaná denná dávka vitamínu E pre deti je 5-12 mg a pre dospelých 12-16 mg. Množstvo vitamínu E, ktoré skonzumujete závisí najmä od množstva, ktoré sa nachádza v jednotlivých potravinách, z ktorých toto „éčko“ získate.