Film - Barry Seal - nebeský gauner

Film – Barry Seal: Nebeský gauner

Barry Seal: Nebeský gauner

Nájsť dobrý film na piatkový čí víkendový večer je niekedy omnoho ťažšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dej filmu je veľmi dôležitý, no mnohokrát hrá najväčšiu rolu práve herecké obsadenie. Ak sa totižto vo filme nachádza dobre oceňovaný herec, je väčšia šanca, že sa film skutočne uchytí.

Film Barry Seal: Nebeský gauner vám možno na začiatku nepovie nič, no po pár minútach sa z neho vykľuje naozaj perfektný film, ktorý má v sebe ukrytých niekoľko triumfov, vďaka ktorým ho dopozeráte až do konca. S perfektným obsadením, do ktorého sa radí najmä Tom Cruise či Sarah Wright sa vám na film bude pozerať omnoho lepšie.

barry seal nebesky gauner film3 - Film - Barry Seal: Nebeský gauner

Aby sme vás však nalákali na film, dej je zasadený do osemdesiatych rokov minulého storočia a rozpráva príbeh o Barrym Sealovi (Tom Cruise), ktorý pracuje ako pilot dopravného lietadla, no nie je to nič pre neho. Rutina, ktorú zažívajú všetci piloti ho ubíja, a práve preto hľadá niečo, čo by ho z tohto kolotoča rovnakých povinností vytiahlo. Hneď ako dostane ponuku od neznámeho chlapa, skočí po nej. Tento neznámy človek je agent CIA (Domhall Gleeson), ktorý mu navrhne, aby pilotoval lietadlá a prenášal tovar práve pre tajné služby.

 

A tak Barry, ktorý je dobrým človekom a hľadá len vzrušenie a niečo, čo mu trochu zmení jeho doterajší život, lieta na miesta, kde nikdy nebol a robí veci, ktoré nikdy nerobil. Okrem toho, že pracuje pre tajnú službu, začne pašovať aj drogy. Barry hrá na všetky svetové strany, no darí sa mu. Má veľa peňazí, manželku a takisto aj perfektný život. Vôbec si však neuvedomuje, čo sa deje, až sa raz jeho vysnívaný život celý zrúti a on sa jedného dňa zobudí zo svojej rozprávky, ktorú žil.

Mnohí filmoví kritici potvrdili, že postava Barryho Seala bola jednou z najlepších postáv, ktoré Tom Cruise zahral za posledné obdobie. Niet sa ani čomu čudovať. Pri tomto hercovi sme zvyknutí skôr na akciu či drámu, no v tomto filme predviedol aj svoju zábavnú a vtipnú stránku.

  barry seal nebesky gauner film 6 - Film - Barry Seal: Nebeský gauner

Skutočný príbeh Barryho Seala

Hneď na začiatku celého filmu si môžeme všimnúť, že je nakrútený podľa skutočnej udalosti. Tak ako mnohé iné akčné filmy, ktoré boli nakrútené podľa skutočnosti, aj Barry Seal je príbeh, ktorý vlastne prerozpráva hlavná postava. Tá nesie celý dej. Na rovnakom princípe bol nakrútený aj film Vlk z Wall Street, kde si hlavnú úlohu zahral oscarový Leonardo DiCaprio.

Aj napriek rôznym situáciám, do ktorých sa Barry dostal, jeho charakter sa nijako zvláštne či dôrazne nevyvíjal. Počas celého filmu ostal rovnaký, aj vtedy, keď sa dostal do rúk policajtov. Pokojný až rezignujúci človek, pre ktorého je život hrou. Tom Cruise však postavu zahral naozaj perfektne a s nadhľadom. Režisér filmu Doug Liman spolupracoval s Cruisom už na druhom filme a vedel, že práve on je ten pravý pre túto rolu. Okrem toho Cruise dostal rolu Barryho aj vďaka filmu Top Gun z roku 1986, kde hral tiež pilota.

  barry seal nebesky gauner film 4 - Film - Barry Seal: Nebeský gauner  

Pri filme sa veľmi ťažko dá orientovať aj na iné postavy a sledovať ich výkony, pretože Barry je hlavnou postavou, ktorá zatieni svojimi činmi a charakterom úplne všetky ostatné. Mali by ste si však všimnúť napríklad tajného, kariérne zmýšľajúceho agenta CIA, ktorého perfektne zahral Domhall Gleeson, či Caleba Landry Jonesa, ktorý znova ukázal, že tak desivú, no pritom zaujímavú postavu vie zahrať len on a nikto iný. Rovnako perfektne ako Tom Cruise si zahrala svoju postavu aj Sarah Wright, ktorá bola jeho mladšou manželku a teoreticky aj druhou hlavnou postavou v tomto filme.

Na záver už len musíme dodať, že vo filme sa nachádza veľa akcie, no nechýba tu ani humor, vďaka ktorému sa dobre zasmejete. Barry Seal je jedným z najlepších filmov z minulého roka, ktorý by ste si mali určite pozrieť.