Čo sa stane, ak prestanete fajčiť

Čo sa stane, ak prestanete fajčiť?

Čo sa stane, ak prestanete fajčiť?

Fajčenie je jeden z najhorších zlozvykov, ktoré človek môže mať. Je veľmi rýchlo návykové a ťažko sa s ním končí. Okrem toho má fajčenie veľmi zlý vplyv a veľký dopad na naše zdravie a takisto aj na financie. Mnohí ľudia však dokázali prestať fajčiť a sú príkladom mnohým ďalším, ktorí po tom túžia. Viete však, čo sa stane, keď prestanete fajčiť?

Na začiatok je veľmi dôležité uvedomiť si pár faktov, ktoré prichádzajú spolu s tým, že prestanete fajčiť. Keď s týmto zlozvykom skoncujete, znamená to, že prerušíte istý cyklus závislosti, na ktorý bol váš mozog zvyknutý. Práve v tejto fáze musíte sami seba prekonať, aby ste zastavili túžbu po nikotíne. Predtým, ako prestanete fajčiť by ste si mali vypracovať nejaký plán, vďaka ktorému nezačnete fajčiť hneď na druhý deň. Najväčšou výhodou je asi fakt, že už po hodine od zahasenia vašej poslednej cigarety sa vaše telo dostáva veľmi rýchlo do normálnu a uzdravuje sa. Čím skôr totižto prestanete fajčiť, tým rýchlejšie znižujete riziko rakoviny, ochorenia srdca či pľúc a mnohých ďalších chorôb, ktoré sa týkajú fajčenia.

Ako sme spomenuli už vyššie, výhody toho, že prestanete fajčiť, sa objavia hneď po jednej hodine od toho, ako zahasíte vašu poslednú cigaretu. Už len toto by mal byť dôvod, aby ste prestali čím skôr. Prinášame vám časovú os, v ktorej uvidíte, čo sa stane v priebehu hodiny, dvanástich hodín, dvadsiatich štyroch hodín, dvoch až troch dní, jedného mesiaca, deviatich mesiacov a jedného až piatich rokov.

cigareta dym prestat fajcit - Čo sa stane, ak prestanete fajčiť?

Po jednej hodine

Už za dvadsať minút od vašej poslednej cigarety klesne vaša srdcová frekvencia a vráti sa do normálu. Takisto začne klesať aj krvný tlak a cirkulácia krvi sa začne zlepšovať. Toto všetko sa stane v priebehu jednej hodiny.

Po dvanástich hodinách

Ako všetci iste dobre vieme, cigarety obsahujú veľmi veľa toxínov, ktoré sú pre naše telo škodlivé. Už po dvanástich hodinách sa naše telo vyčistí od nadmerného množstva toxínov a zvýši sa hladina kyslíka v tele.

Po dvadsiatich štyroch hodinách

Už po jednom dni sa zníži riziko srdcového infarktu a takisto aj riziko rôznych iných chorôb srdca. Keďže fajčenie zvyšuje krvný tlak, zvyšuje sa tak aj riziko krvných zrazenín či mŕtvice. Len za jeden deň bez fajčenia začne krvný tlak klesať, vďaka čomu sa znižuje riziko na krvné zrazeniny či mŕtvicu.

Po dvoch dňoch

Po dvoch dňoch sa vám môžu obnoviť nervové zakončenia, ktoré boli poškodené fajčením. Vďaka tomu môžete zaznamenať živšie chute alebo omnoho lepšie cítiť rôzne pachy.

Po troch dňoch

Už po troch dňoch sú hladiny nikotínu v tele skoro úplne vyčerpané. Telo je omnoho zdravšie, no napriek tomu, mnohí ľudia práve po troch dňoch pociťujú bolesti hlavy, únavu či podráždenosť.

Po mesiaci

Už za jeden mesiac sa začne zlepšovať aj činnosť pľúc. Uzdravovaním pľúc sa tak zlepšuje ich kapacita, ľudia menej kašlú a nie sú neustále zadýchaní. Ak začnete cvičiť, budete vládať omnoho viac.

Po deviatich mesiacoch

Preskočme dopredu o niekoľko mesiacov. Po deviatich mesiacoch sú na tom pľúca výrazne lepšie. Vďaka tomu nie sú na nich žiadne infekcie a môžu si tak robiť svoju prácu aj naďalej.

Po roku

Po jednom roku od ukončenia fajčenia klesá riziko vzniku koronárnej choroby srdca až o polovicu. Každým rokom sa neustále znižuje aj naďalej.

Po piatich rokoch

Cigarety obsahujú mnoho toxínov, ktoré zapríčiňujú zúženie tepien a ciev. Tieto toxíny zvyšujú pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. Po piatich rokoch bez fajčenia sa telo uzdraví dostatočne na to, aby sa tepny a cievy začali znovu rozširovať.

Mnohí fajčiari si myslia, že uzdravovanie tela od cigariet je beh na dlhé trate, no v skutočnosti sa telo uzdraví a dostane z toho najhoršieho už po pár dňoch. Ak rozmýšľate nad tým, že by ste s fajčením skoncovali, tieto informácie vás možno samé motivujú k tomu, aby ste tomu dali aspoň šancu.

Teraz už viete čo sa stane, ak prestanete fajčiť. Oplatí sa ísť do toho a skúsiť prestať.