.entry-content a { color: blue; }
Skupina Soundgarden

Chris Cornell spevák skupiny Soundgarden

Chris Cornell spevák skupiny Soundgarden

Zaujímate sa o hudbu a radi počúvate kvalitné pesničky? V tom prípade by ste určite mali vedieť niečo o spevákovi Chrisovi Cornellovi, ktorý patril medzi hviezdy a známych spevákov najmä počas 90-tych rokov minulého storočia. Pesničky Chrisa a jeho skupiny Soundgarden sú nezabudnuteľnými hitmi, ktoré musíte poznať aj vy.

Kto je Chris Cornell?

Chris Cornell sa narodil v USA v roku 1964. Práve na začiatku 90-tych rokov bol jednou z veľmi významných osobností rockovej hudby. So svojou skupinou dlhé roky kraľoval na prvých miestach v rôznych hudobných rebríčkoch. Fanúšikovia ho jednoducho milovali. Bol známy najmä vďaka svojmu špecifickému hlasu s veľkým rozsahom, ktorým sa odlíšil od iných mužských spevákov. Počas svojej nie veľmi dlhej kariéry vytvoril viaceré hudobné projekty, ktoré ovplyvnili svet hudby.

 

Hudobná kariéra

Chris Cornell spevak skupiny soundgarden - Chris Cornell spevák skupiny SoundgardenCelá Chrisova hudobná kariéra začala v roku 1981, kedy sa dostal do skupiny s názvom Sheps. Vytvorili ju vysokoškoláci, ktorí hľadali toho správneho speváka. Nakoniec ho aj našli a bol ním práve Chris. Vtedy mal len 19 rokov, no všetkých očaril práve svojim zaujímavým hlasom. Táto skupina však fungovala len tri roky, a preto Chris spolu s ďalšími členmi založil skupinu Soundgarden, vďaka ktorej sa stal mimoriadne slávny nielen on, ale aj ďalší členovia.

V Seattli vytvorili hudobný ruch a podnietili tak aj vznik undergroundovej subkultúry.V jednom televíznom interview sa redaktor pýtal Chrisa, čo chce tým „hlukom“ dosiahnuť a či chce šíriť agresiu. Chris mu s úplným pokojom odvetil:

„Vôbec nie, chcem len dostať k ľuďom hudbu, akú možno po zvyšok dnešného dňa už nezažijú.“

Jedným z najlepších rokov skupiny bol práve rok 1991. Spolu so skupinami ako Nirvana či Pearl Jam sa dostala aj skupina Soundgarden do popredia a po chvíli ich poznal celý svet. Nový štýl hudby, módy a idey nalákal mladých ľudí, ktorí ich počúvali nonstop.
Veľmi plodným bol aj rok 1994, kedy vydala skupina hudobne veľmi silný album s názvom Superunknow. Týmto sa zapísali medzi najvýznamnejšie skupiny 90-tych rokov.

V roku 1997 sa však skupina rozpadla a Chris sa vydal na svoju vlastnú, sólovú kariéru. V roku 1999 vydal album s názvom Euphoria Morning, ktorý obsahoval viacero hudobných štýlov. Album bol veľmi dobre predávaný po celom svete. V roku 2006 nahral Chris pieseň pre film James Bond: Casino Royal s názvom You Know My Name. Rok na to vydal svoj v poradí druhý album s názvom Carry On. V roku 2008 bol Chris nominovaný na cenu Grammy.

 

„Vôbec nie, chcem len dostať k ľuďom hudbu, akú možno po zvyšok dnešného dňa už nezažijú.“

   

Rodina

Chris mal tri deti z dvoch manželstiev. V roku 1990 si vzal za ženu Susan Silver, s ktorou mali dcéru Lillian Jean. Tá sa narodila v júni 2000. Pár sa však rozviedol v roku 2004. V tomto istom roku sa oženil s Vicky Karayiannis, s ktorou mal dcéru Toni, ktorá sa narodila v septembri 2004 a syna Christophera Nicholasa, ktorý sa narodil v decembri 2005. Aj napriek spokojnému rodinnému životu a koncertovaniu so svojou kapelou spáchal minulý rok samovraždu.

 

Smrť

Bohužiaľ, 18. mája 2017, nás tento veľký spevák navždy opustil. Aj napriek tomu, že mal naplánovaných viac ako šesť ďalších koncertov v Spojených štátoch, spáchal samovraždu. Po pár hodinách od tejto strašnej správy, potvrdil súdny lekár, že Chris Cornell sa obesil. Stalo sa tak v noci zo stredy na štvrtok po koncerte v Detroite.

Týmto vyhlásením prišla generácia 90-tych rokov o ďalší hudobný symbol.

Autor fotografii : Autor: David Lee – Flickr: Soundgarden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28951793