.entry-content a { color: blue; }
Skupina Soundgarden

Chris Cornell spevák skupiny Soundgarden

Chris Cornell spevák skupiny Soundgarden

Zaujímate sa o hudbu a radi počúvate kvalitné pesničky? V tom prípade by ste určite mali vedieť niečo o spevákovi Chrisovi Cornellovi, ktorý patril medzi hviezdy a známych spevákov najmä počas 90-tych rokov minulého storočia. Pesničky Chrisa a jeho skupiny Soundgarden sú nezabudnuteľnými hitmi, ktoré musíte poznať aj vy.

Kto je Chris Cornell?

Chris Cornell sa narodil v USA v roku 1964. Práve na začiatku 90-tych rokov bol jednou z veľmi významných osobností rockovej hudby. So svojou skupinou dlhé roky kraľoval na prvých miestach v rôznych hudobných rebríčkoch. Fanúšikovia ho jednoducho milovali. Bol známy najmä vďaka svojmu špecifickému hlasu s veľkým rozsahom, ktorým sa odlíšil od iných mužských spevákov. Počas svojej nie veľmi dlhej kariéry vytvoril viaceré hudobné projekty, ktoré ovplyvnili svet hudby.

 

Hudobná kariéra

Chris Cornell spevák skupiny Soundgarden

Celá Chrisova hudobná kariéra začala v roku 1981, kedy sa dostal do skupiny s názvom Sheps. Vytvorili ju vysokoškoláci, ktorí hľadali toho správneho speváka. Nakoniec ho aj našli a bol ním práve Chris. Vtedy mal len 19 rokov, no všetkých očaril práve svojim zaujímavým hlasom. Táto skupina však fungovala len tri roky, a preto Chris spolu s ďalšími členmi založil skupinu Soundgarden, vďaka ktorej sa stal mimoriadne slávny nielen on, ale aj ďalší členovia.

V Seattli vytvorili hudobný ruch a podnietili tak aj vznik undergroundovej subkultúry.V jednom televíznom interview sa redaktor pýtal Chrisa, čo chce tým “hlukom” dosiahnuť a či chce šíriť agresiu. Chris mu s úplným pokojom odvetil:

“Vôbec nie, chcem len dostať k ľuďom hudbu, akú možno po zvyšok dnešného dňa už nezažijú.”

Jedným z najlepších rokov skupiny bol práve rok 1991. Spolu so skupinami ako Nirvana či Pearl Jam sa dostala aj skupina Soundgarden do popredia a po chvíli ich poznal celý svet. Nový štýl hudby, módy a idey nalákal mladých ľudí, ktorí ich počúvali nonstop.
Veľmi plodným bol aj rok 1994, kedy vydala skupina hudobne veľmi silný album s názvom Superunknow. Týmto sa zapísali medzi najvýznamnejšie skupiny 90-tych rokov.

V roku 1997 sa však skupina rozpadla a Chris sa vydal na svoju vlastnú, sólovú kariéru. V roku 1999 vydal album s názvom Euphoria Morning, ktorý obsahoval viacero hudobných štýlov. Album bol veľmi dobre predávaný po celom svete. V roku 2006 nahral Chris pieseň pre film James Bond: Casino Royal s názvom You Know My Name. Rok na to vydal svoj v poradí druhý album s názvom Carry On. V roku 2008 bol Chris nominovaný na cenu Grammy.

 

“Vôbec nie, chcem len dostať k ľuďom hudbu, akú možno po zvyšok dnešného dňa už nezažijú.”

  yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Chris Cornell spevák skupiny Soundgarden  

Rodina

Chris mal tri deti z dvoch manželstiev. V roku 1990 si vzal za ženu Susan Silver, s ktorou mali dcéru Lillian Jean. Tá sa narodila v júni 2000. Pár sa však rozviedol v roku 2004. V tomto istom roku sa oženil s Vicky Karayiannis, s ktorou mal dcéru Toni, ktorá sa narodila v septembri 2004 a syna Christophera Nicholasa, ktorý sa narodil v decembri 2005. Aj napriek spokojnému rodinnému životu a koncertovaniu so svojou kapelou spáchal minulý rok samovraždu.

 

Smrť

Bohužiaľ, 18. mája 2017, nás tento veľký spevák navždy opustil. Aj napriek tomu, že mal naplánovaných viac ako šesť ďalších koncertov v Spojených štátoch, spáchal samovraždu. Po pár hodinách od tejto strašnej správy, potvrdil súdny lekár, že Chris Cornell sa obesil. Stalo sa tak v noci zo stredy na štvrtok po koncerte v Detroite.

Týmto vyhlásením prišla generácia 90-tych rokov o ďalší hudobný symbol.

Autor fotografii : Autor: David Lee – Flickr: Soundgarden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28951793